A tudományos hivatkozás szabályai

 

 

 

1. Irodalomjegyzék

A dolgozathoz felhasznált összes forrást fel kell sorolni a dolgozat végén található irodalomjegyzékben az alábbi módon

 

Könyvek esetén:

Szerző (kiadás éve) Könyv címe, Kiadás helye: Kiadó. Példa:

 

Wicke, Peter (2000): A szórakoztató zene Mozarttól Madonnáig, Budapest: Athenaeum

 

Tanulmánykötetekben található írások esetén:

Szerző (kiadás éve) „Tanulmány címe” in Szerkesztő(k) neve (szerk.) Könyv címe, Kiadás helye: Kiadó. Oldalszám. Példa:

 

Concannon, Kevin (1990) „Cut and Paste. Collage and the Art of Sound” in Lander, Dan és Lexier, Micah (szerk.) Sound by Artists, Toronto és Banff: Art Metropole és Walter Phillips Gallery. p. 161-182.  

 

Folyóiratokban található írások esetén:

Szerző (kiadás éve) „Tanulmány címe” in Folyóirat címe, évfolyam, szám, oldalszám. Példa:

 

Fourier, Laurent (1994) Jean-Jacques Perry and the Ondioline” in Compute Music Journal, vol. 18. no.4, p. 19-25.

 

Interneten található források esetén:

Szerző (amennyiben meg van jelölve), publikáció éve (amennyiben meg van jelölve) cikk címe. Elérhető az interneten: URL (a dátum, amikor a cikket legutóbb megnézte a hallgató). Példa:

 

Newman, Mark (2003) History of Turntablism. Elérhető az interneten: http://www.pedestrian.info/PedestrianHistoryofTurntablism.pdf (2004.01.12.)

 

Az irodalomjegyzék ABC sorrendet követ, nem pl. forrástípusok szerinti bontást.


 

 

2. Hivatkozás a szövegben

 

Szó szerinti idézés esetén

Amikor valakit szó szerint idézünk, azt idézőjelekkel különítjük el a saját szövegünktől, majd zárójelben jelezzük a forrást rövid, ám az idézet pontos helyét oldalszámmal jelző formában (szerző vezetékneve, kiadás évszáma:oldalszám). Ez alapján az olvasó a dolgozat végén található irodalomjegyzékben megtalálhatja a forrás pontos bibliográfiai adatait. Példa:

 

Bartók a népzene három lehetséges újra-felhasználási formáját különböztette meg: egy már létező dal új kísérettel, elő-, utó-, vagy közjátékkal történő ellátását; az ezzel szorosan összefüggő, csupán hansúlyaiban különböző gyakorlatot, mikor a népzenei motívum „csupán a mottó szerepét játssza és a fődolog az, ami köréje és alája helyeződik” (Bartók, 1948:22).

 

Nem szó szerinti hivatkozás

Hogy a bíráló/olvasó számára visszakövethetőek legyenek egyes gondolatok eredeti forrásai és megítélhetővé váljon a dolgozat szerzőjének saját kreatív teljesítménye, más szerzők elméleti konstrukcióinak- fogalmainak, tipológiáinak, felsorolásainak -, gondolatmenetének, kutatási adatainak nem szó szerinti idézésekor is szükséges jelezni ezek forrását. Ennek forámája: (szerző vezetékneve, kiadás évszáma). Példa:

 

Ritka a kizárólag saját ötletekre épülő alkotás, minden alkotó átveszi, módosítja vagy felrúgja korának, közvetlen kontextusának egyes korábbi művek által létrehozott és alakított tartalmi és stilisztikai normáit, szabályrendszerét (Eliot, 1981). 

 

E hivatkozások elmulasztása plágiumnak minősül, melyet a lehető legszigorúbban szankcionálunk.