hírek   kiállítás   lemezek   gyűjtők   böngész   utánanéz   fórum   posta

<<<vissza                                                       (5/5)                                                         

 

Alapanyag

 

Amikor egy lemezkiadó vagy lemezbolt már nem képes vagy hajlandó eladhatatlan hanglemezeinek raktározási költségeit fizetni, akkor gyakran beolvasztják az elfekvő készletet, amely így új lemezek alapanyagává válik. Az olajválság hatására megemelkedő nyersanyagárak, a kőolajszármazékokra éhes hadigazdaság és bizonyos kiadványok betiltása is rengeteg lemez pusztulásához vezetett a történelem során. De láthatunk hanglemezeket zeneboltok falára, padlójára és cégérére ragasztva, dekorációként, esetleg a televízió képcsövét védő házilag barkácsolt hátlapként is.

Amióta a fekete lemezek a praktikus, mindennapi használatból egyre inkább kiszorulnak a múltidéző motívumok közé, fiatal iparművészek is szívesen használják alapanyagként az egyedi tervezésű használati és dísztárgyak készítése során. Kezük munkája alakítja a barázdált korongokat faliórává, stencil-graffiti eljárással készített képek „vásznává”, WC-papír tartóvá, tállá, napszemüveggé vagy táskává. A hanglemez ugyanúgy kőhajításnyira távolságban található a lemezeket használó kreatív városlakóktól, mint ahogy fafaragótól a faanyag, ráadásul hálás alapanyag: olcsó, bizonyos határok között ütés és vízálló, melegítéssel könnyen formázható. Továbbá a barázdált felület könnyen felismerhető és vonzó az új használati tárgyakat viselő célközönség - retró-rajongók, zenebarátok, divatos, formatervezett tárgyakat kedvelő városi fiatalok – számára. Mivel a hanglemez-nyersanyag megmunkálása leggyakrabban manufakturális méretekben és módszerekkel folyik, a tárgyak csak kis szériában, vagy egyedi darabként készülnek.

   

Vannak iparművészek, akik tudatosan megmentik, s termékükhöz CD-n mellékelik a lemez „pusztulás” előtti tartalmát vagy borítóját, de ez a hozzáállás nem általános. A bolhapiacon, lemezboltok filléres, ócska lemezeket kínáló dobozaiban turkáló dekoratőr vagy iparművész a gyűjtő rémálma: sosem tudni, hogy nem egy nagyon ritka, pótolhatatlan, ám az eladó figyelmetlenségből vagy tudatlanságából fakadóan alulértékelt lemez esik áldozatul a kreatív folyamatnak.

 

A kiállított tárgyak és az azokat készítő művészek:

 

Ipek hanglemez-táskák

Türkoglu Füsun Ipek

Ipek három éve készít táskákat, két éve használ lemezeket is a táskák alapanyagául, és azt gondolja, hogy a táskák magukért beszélnek, nem igényelnek magyarázatot.

ipekturkoglu@hotmail.com

 

Bobek stencil-graffiti lemezek - Kisvakond, James Brown, ismeretlen koreai pornósztár

Bodó Márton / Bobek / DJ Bodoo

A pécsi illetőségű grafikus,vizuális  szakember, utcai aerosol bűvész és életművész két éve fest lemezekre. Festett korongjait a főként a hetvenes-nyolcvanas években népszerűvé vált exkluzív formátumtól, a kis példányszámokban megjelenő, képekkel nyomott hanglemeztől, azaz a „picture disc”-től származtatja. A hanglemez számára hálás alapanyag: hatásos minden képhez, akkor is, ha annak köze van a zenéhez, és akkor is ha nincsen. Hanglemezre dolgozni nem könnyebb, mint más stencil munka. Mivel a lemezek nem túl nagy méretűek, részletesebb, aprólékosabb munkát igényelnek.

http://bodoo.dj

bodoo@dravanet.hu

  

Haze stencil graffiti lemez - Szabó Gábor

Varga Vince / DJ Haze

DJ, VJ, grafikus,  vizuális szakember és kedves marslakó. Lemezgyűjtőként és DJ-ként érthető a hanglemezekhez való vonzódása, főként zenei tematikájú képekkel díszíti a fekete korongokat.

http://www.haze.hu

http://www.stereo69.hu

vince.varga@mac.com

 

 

MárNemSoul hanglemez órák

Gerebecz Nándor / DJ Elliot

A Tilos Rádió lemezlovasa már 2004. óta fest le lemezekre, s tavaly kezdett el hanglemez-órákat készíteni. Tetszett neki a kör alakú lemez és óra kombinációja. A hanglemezt mint  tárgyat szereti, nagyot sokat forgatja és fogdossa. Számára ez a tökéletes forma és méret.

djelliot@freemail.hu

 

Tipton Budapest napszemüvegek és szemüvegtok

Milaskey Tipton Zakariás / Milaskey Zoltán

A fiúk hat éve készítenek szemüvegeket. Négy éve készítették első hanglemezből készült  bakelites napszemüvegüket. Akkor Seattle-ben élltek, ahol nehéz volt a keretekhez szükséges műanyagok alapjául szolgáló cellulózt beszerezni, így kezdték édesapjuk lemezeit újrahasznosítani. A hanglemezek beváltak a szemüveg alkotóelemeként, nekik, barátaiknak és vevőkörüknek is bejött. Kereteiket ma saját maguk által gyártatott hanglemezekből készítik. Általában barátaik felvételeit nyomatják lemezre egy prágai lemezgyárban, akik megkapják az így készült korongok egy részét. A többiből szemüvegkereteket és szemüvegtokokat készítenek. Tokokat készítenek egyéb újrahasznosított lemezekből is. A Tipton ma az egyetlen szemüvegeit Magyarországon gyártó cég. Évente általában tíz új modellel jelentkeznek, amiket főleg külföldi kiskereskedőknek értékesítenek. A kiállított lemezek és a tok Pausz Péter és Szajki Péter „Álomszűrő (Olyan)” című maxi-lemezéből és a litván Brass Bastards kislemezéből készült.

http://www.tipton.hu

zoltan@tipton.hu

 

Kuglóf formájó hanglemez tál

Tövisházi Ambrus / Erik Sumo tulajdona, berlini szuvenír.

 

<<<vissza                                                       (5/5)