Ábrázolás és motívum
Egy francia ing anyaga hanglemez motívummal
A hanglemezek ma már főként vizuális jelekként és egyre kevésbé mindennapi használati tárgyként vannak jelen a kortárs kultúrában. Úgy tűnik tehát, a hanglemez mint ikon túléli a hanghordozót mint tárgyat.
A Columbia és Hungaroton tájékoztató anyagai.
Illusztráció Carl Fisher hangszer, kotta és lemezboltjának 1947. karácsonyi újdonságértesítő füzetéből.
A gramofonlemezek megjelenésével egy idősek azok a fekete korongokat ábrázoló piktogramszerű, konkrétan vagy jelképen a lemezekre utaló rajzok és ábrák, amelyek úgy jelennek meg, mint a zene, zenehallgatás, szórakozás szimbólumai.
Qualiton kislemez-borítók az 1960-as évekből
Az első hanglemez-ábrázolásokkal a lemezkiadók logóiban, hirdetéseiben, az új kiadványokat népszerűsítő füzetekben, illetve a hanglemezek helyes használatát illusztráló tájékoztató anyagokban találkozhatunk, de hamarosan megjelennek a lemezboltok cégéreiben, karikatúrákban, lemezborítókon, zenei témájú lapok és könyvek illusztrációiként is, vagy bohókás nyakkendőket, ingeket díszítő motívumként.
Bárpult egy román lemezborítón Egy magyar válogatáslemez
Ugyan már a hanglemezt leváltó CD-k is lassan elavult technológiának számítanak, a fekete korongok nem tűntek el a kortárs vizuális kultúrából: a bakelit-éra előtt tisztelgő lemezek borítóin, a DJ-ket és lemezgyűjtőket ellátó lemezboltok nejlonzacskóin, pólókon és zenés rendezvények szórólapjain még mindig élő, mindenki által érthető – a korábbi jelentések mellett mára a DJ-kultúrára illetve a retró divatra történő utalásokkal bővült – üzeneteket közvetítenek.
A recsegő hanglemezeken talált hangmintákból építkező DJ Shadow Endtroducing című dupla albumának külső és belső borítója.
Mai lemezboltok nejlonzacskói
Pólók az ezredfordulóról
DJ rendezvények szórólapjai